جمعه 11 آذر 1401 _ 08 جمادى الأولى 1444 _ 2 دسامبر 2022
فارسی | English
  معرفی و تاریخجه گرو ه تاریخ
گروه آموزشی " تاریخ و تمدن ملل اسلامی " از مهر ماه سال 1386 با پذیرش 22 دانشجو در دوره کارشناسی، فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود. از آن گاه تاکنون، هر سال با میانگین پذیرش 33 دانشجو، با آموزش دقیق، منظم و کامل سرفصل های مصوب وزارت علوم به دانشجویان، آنان را آماده ورود به دوره کارشناسی ارشد در بهترین دانشگاه های ایران می نماید. خوشبختانه از نخستین دوره دانش آموختگان این در سال 1390 تاکنون، هر سال از میان این دانش آموختگان بیش از 10 نفر در دانشگاه های بزرگ تهران، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، تبریز و دیگر دانشگاه ها مانند قزوین و زنجان پذیرفته شده اند که از آن میان، شماری در دوره دکتری این رشته در دانشگاه تهران، تحصیل خود را ادامه داده اند.
آموختن 80 واحد درس های تخصصی این رشته، که بسیار گوناگون و پرجاذبه است، دانشجو را توانا می سازد تا افزون بر دستیابی به شناختی کلی از تاریخ اسلام و تمدن مسلمانان از آغاز تا کنون؛ باکشورهای اسلامی و چالش های کنونی مسلمانان جهان و بهترین راه های رویارویی با آن چالش ها آشنا شده تا بتواند در دوره ای ارشد و دکتری، با ژرفا بخشیده به آموزش و پژوهش خود، به گونه ای تخصصی در یکی از حوزه های مورد علاقه خویش، در پیش راندن تمدن مسلمانان سهیم شود.
این گروه آموزشی اینک با سه نفر عضو هیات علمی متخصص در تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام، می کوشد تا دوره ارشد رشته " تاریخ و تمدن ملل اسلامی " را در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان دایر سازد تا شماری از دانش آموختگان بومی که امکان ادامه تحصیل در خارج از استان را ندارند، از فرصت آموزش و پژوهش در دوره ارشد این رشته در این دانشگاه بهره مند شوند.
توان علمی و پژوهشی اعضای هیات علمی گروه (که در انجام طرح پژوهشی و نگارش مقاله نمایان است) از سویی، و راه اندازی دفتر نمایندگی " انجمن ایرانی تاریخ اسلام شعبه آذربایجان شرقی " در این دانشگاه از سوی دیگر، این امکان را به همه نهادهای علمی، آموزشی و فرهنگی در سطح استان می دهد تا با اعلام نیازها، طرح ها و درخواست های خود؛ از نیرو و توان گروه تاریخ بهره گیرند.